01 

/ ВАКУУМНИЙ СОНЯЧНИЙ КОЛЕКТОР ТА ВСЕ ЩО ПОТРІБНО ПРО НЬОГО ЗНАТИ

“Недостатньо лише
отримати знання;
треба знайти
їм застосування”
(Й. Гете)

Вакуумний сонячний колектор — пристрій для збору енергії випромінювання Сонця у видимому та інфрачервоному спектрі, саме завдяки цьому їх ККД більший ніж у сонячних панелей. В режимі обмеження відбору тепла можливе підвищення температури теплоносія до 250—300°C. Домогтися цього можна за рахунок зменшення теплових втрат в результаті використання багатошарового скляного покриття, герметизації або створення в колекторах вакууму. Фактично сонячна теплова труба схожа за будовою з побутовими термосами. Тільки зовнішня частина труби прозора, а на внутрішній трубці нанесено високоселективне покриття, що вловлює сонячну енергію. Між зовнішньою та внутрішньою трубками знаходиться вакуум. Саме ваккумний прошарок дає можливість зберегти близько 95 % уловлюваної теплової енергії.

Окрім того, у вакуумних сонячних колекторах знайшли застосування теплові трубки, що виконують роль провідника тепла. При опроміненні установки сонячним світлом, рідина, що знаходиться в нижній частині трубки, нагріваючись перетворюється на пару. Пари піднімаються у верхню частину трубки (конденсатор), де конденсуючись передають тепло колектору. Використання даної схеми дозволяє досягти більшого ККД (у порівнянні з плоскими колекторами) при роботі в умовах низьких температур і слабкої освітленості. Сучасні побутові сонячні колектори здатні нагрівати воду до температури кипіння навіть при негативній навколишній температурі. Підвищення експлуатаційних температур до 120—250°C можливе шляхом введення в сонячні колектори концентраторів з допомогою параболоциліндричних відбивачів, прокладених під поглинаючими елементами. Для отримання більш високих експлуатаційних температур потрібні пристрої стеження за сонцем.

Сонячні колектори застосовують для опалення промислових і побутових приміщень, гарячого водопостачання виробничих процесів, побутових потреб. Найбільша кількість виробничих процесів, в яких використовується тепла та гаряча вода (30-90 °C), проходять в харчовій і текстильній промисловості, які таким чином мають найвищий потенціал для використання сонячних колекторів.1) Колекторне поле; 2) Рама під сонячні колектора;
3) Розповітрювач; 4) Насосна група;
5) Буферна ємність; 6) Розширювальний бак;
7) Термозмішуючий клапан; 8) Теплоносій;
9) Контролер; 10) З'єднувач колекторів.

02 

/ ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ ВИСОКОЕФЕКТИВНИХ ВАКУУМНИХ СОНЯЧНИХ КОЛЕКТОРІВ ECOLINE

Максимальниий комфорт,
оптимальне рішення
за розумні гроші,
якісний монтаж,
гарантійна підтримка!

15 РОКІВ РОБОТИ

Кожна з трубок може працювати повністтю автономно, що дозволяє системі в цілому працювати навіть при пошкодженні окремих стрижнів. Функціональний засіб з'єднання вакуумних труб дозволяє міняти скляні вакуумні стрижні в разі пошкодження без відключення системи в цілому.

РОБОТА ПРИ -40°С

Широкий діапазон застосування при якому теплові стрижні можуть швидко увімкнутись в роботу навіть у хмарну погоду, а система в цілому може нормально функціонувати при надкритичних температурних умовах до -40°С, бо завдяки вакууму теплові втрати наближуються до нуля.

ПОТУЖНІСТЬ 3000ВТ

Чудове поєднання вакуумної трубки із мідним тепловим наконечником, гарантує високу теплову віддачу, що забезпечує високоефективний засіб передачі тепла у тепловому стрижні за допомогою селективного покриття, що поглинає тепло, в поєднанні з вакуумною консервацією за технологією "Heat Pipe".ХАРАКТЕРИСТИКИ КОЛЕКТОРА ECOLINE SHC24:

Макс. вихідна потужність 2943Вт
Габарити: 2000×1870×1420мм
Вага брутто/нетто 79кг
Відстань між трубками 75мм
К-сть трубок в колекторі 24шт
Площа поглинання 3,17м2
Поглинання більше ніж 94%
Втрати менші ніж 6%
Сполучення моніфольда ¾ дюйма
Критичний тиск 1,2 МПа (до 12 Атм)
Тиск теплоносія 0.6 MПa
Макс. низька робоча температура -40°С
Теплоізоляція поліуретанова піна
Товщина теплоізоляції 40мм

ХАРАКТЕРИСТИКИ ВАКУУМНОЇ ТРУБКИ "HEAT PIPE":

Подвійні вакуумні колби
Довжина трубок - 1800±5мм
Зовнішній діаметр - 58±0.7мм
Товщина зовнішнього стрижня - 1.8±0.15мм
Внутрішній діаметр - 47±0.7мм
Товщина внутрішньої колби - 1.6±0.15мм
Матеріал - боросилікатне скло 3.3
Рівень вакууму - P ≤ 5 х 10-3Па
Ступінь поглинання ≤ 94%, терловтрати 6% (80С±1,5С)
Максимальна температура 270°С - 300°С
Базовий тиск - 0.6МПа
Коефіцієнт тепловтрат - ≤0.6W/(m2)

ОСНОВНІ ПЕРЕВАГИ КОЛЕКТОРА ECOLINE SHC24:

Параболічний концентратор CPC, що дозволяє збільшити вихідну потужність на 50% плюс компактні розміри та зменьшена вага конструкції;
360° абсорбер, який працює навіть з сонцем, яке знаходиться за хмарами;
Функція швидкий пуск та вихід на номінальний режим;
Колба має трьохстороннє покриття нанесене методом DS реактивного напилення: композит міді, нержавіюча сталь, алюміній;
Колектор відповідає ДСТУ EN 12975-1-2001

03 

/ ГЕЛІОСИСТЕМА
ПИТАННЯ / ВІДПОВІДІ

Екологічно чиста енергія;
Відновлювальні джерела;
Зменьшення енергозалежності;
Максимальна вигода;
Доступність та екологічність!

Як працює гелиосистема в нічний час?

Оскільки вночі відсутня сонячна інсоляція, яка необхідна для роботи сонячного колектора та геліосистема не здатна підвищувати температуру в буферній ємності, циркуляційний насос не працює, як і власне сама система в цілому.

Що таке площа апертури і абсорбції?

Площа апертури це площа з максимальною проекцією, на яку падає сонячне випромінювання. Площа абсорбції розраховується як добуток ширини і довжини абсорбера. Для вакуумних трубчастих колекторів з круглим абсорбером, враховується проекція циліндра вакуумної трубки на поверхню.

Яка витрата води на ГВП у приватному домогосподарстві?

Тут варто керуватися нормами споживання, якщо звернутись до СНіП або ДСТУ, то зазначена величина дорівнює 100 літрів / добу на одну людину, що не завжди доцільно та не співпадає з фактичними даними споживання. Реальне споживання становить 50-80 л / добу на людину, якщо це приватний будинок, або 30-50 л / добу - якщо багатоквартирний будинок. Зазвичай береться середня величина 50 літрів на людину на добу.

Під яким кутом встановлюють сонячні колектори до горизонту?

Як правило, оптимальний кут монтажу сонячного колектора для круглорічного використання дорівнює широті місцевості, де знаходиться об'єкт. Для Києва це наприклад 50°. Якщо гелиосистема проектується з пріоритетом на літній період то кут повинен бути на 10-15° менше широти місцевості, тобто для м.Київ - 35-40°. При зимовому пріоритеті, відповідно, на 10-15 ° більше широти місцевості, тобто для м.Київ - 60-65°.

Чи можливий монтаж геліосистеми в існуючих будівлях з вже діючими системами опалення та гарячого водопостачання, чи геліосистему треба проектувати заздалегідь?

Гелиосистема може встановлюватись не лише на етапі будівництва об'єкта, але і в будинках, що вже експлуатуються. Вона з легкістю інтегрується в будь-які системи опалення та нагріву води, працює з усіма типами водогрійних котлів, при цьому, або не вимагає змін діючих теплових схем зовсім, або ці зміни мінімальні. Потрібно пам'ятати, закладка геліосистеми на етапі проектування дозволяє знизити вартість монтажних робіт і більш ефективно реалізувати теплову схем.

Що таке режим стагнації, чому він виникає та як впливає на систему в цілому?

Стагнація (фр. Stagnation, від лат. Stagno - роблю нерухомим, зупиняю; лат. Stagnum - стояча вода). Режим, при якому припиняється протік теплоносія по контуру геліосистеми, що може виникнути з декількох причин:
- відсутність електропостачання на циркуляційному насосі (до 30 хвилин), при високій сонячній активності;
- вихід з ладу циркуляційного насоса;
- засмічення контуру сторонніми елементами;
- повітряний корок в контурі;
- розгерметизація контуру, як наслідок падіння тиску;
- невірно налаштований або пошкоджений контролер;
- дія сторонніх сил (наприклад, випадкове перекриття запірної арматури на контурі тощо).

При високої сонячної інсоляції, відсутність скиду тепла, призводить до зростання температури на самому колекторі до часу настання теплової рівноваги, коли вироблена теплова енергія відповідає тепловим втратам в поточний момент часу, при цьому, як правило, температура стагнації набагато перевищує температуру кипіння теплоносія. Режим стагнації в геліосистемі, супроводжується підвищенням тиску і зростанням температури (в залежності від колектора вона може досягати 250°С). При високій температурі, теплоносій в колекторі починає перетворюватися на пару. При цьому, виникає надлишковий тиск компенсований розширювальним баком, який обов'язково встановлюється в будь-якій системі з закритим контуром. Наші сонячні колектори з самого початку розраховані на роботу при надвисоких температурах в режимі стагнації. Але слід врахувати, що при багаторазовому перегріві сам теплоносій може деградувати (аж до утворення твердих фракцій), його хімічний склад змінюється і призводить до менш ефективної роботи системи або виходу її з ладу. При постійних режимах стагнації особливо ретельно потрібно стежити за станом і характеристиками теплоносія. Для запобігання настання такого режиму часто використовують системи утилізації надлишкового тепла.

Як впливає сніг на продуктивність геліосистеми?

Вакуумні колектори мають перевагу - дуже низькі тепловтрати, що дає можливість вловлювати і збирати тепло навіть при екстремально низьких температурах (до -40°С). Але сніг звичайно відіграє виключно негативну роль - зважаючи на низькі тепловтрати сніг на трубках відтаює дуже погано. Однак, вакуумний сонячний колектор прозорий для снігу, так як між трубками є відстань в кілька сантиметрів. Вакуумні сонячні колектори можуть бути засипані снігом тільки в період сильного снігопаду з налипанням мокрого снігу, що трапляється досить рідко. Проблема вирішується грамотним монтажем, чищенням або встановленням додаткових систем розтоплення снігу.

Геліосистеми призначені для невеликих або великих споживачів теплової енергії? Чи можна використовувати геліосистеми для великих обсягів води, які використовуються в багатоквартирних житлових будинках, школах, готелях, басейнах?

Звичайно, що можна! Геліосистема - універсальна, вона ідеально підходить, як для приватного котеджного будівництва, так і для об'єктів з великими тепловими навантаженнями. Потужність геліосистеми, легко регулюється, вона прямо пропорційна кількості сонячних колекторів в системі - чим їх більше, тим більше виробленої теплової енергії на виході, це дозволяє підібрати систему під будь-який об'єкт з будь-яким споживанням. Термін окупності об'єктів з великим споживанням значно менше, оскільки в таких системах додаткового обладнання менше, а генеруючого (сонячні колектори) більше.

До якої температури нагріває воду гелиосистема?

Продуктивність геліосистеми залежить від багатьох умов: навколишнього середовища (надходження сонячної енергії, вологість, сила вітру, температура) і застосовується (технічні параметри сонячних колекторів, ізоляції трубопроводу, розміщення в просторі і т.п.), тому для кожного конкретного випадку вона буде відрізнятися. Якщо говорити про середньостатистичні дані для території України, то в теплу пору року - з травня по вересень гелиосистема може бути основним джерелом нагріву води і підігрівати її до температури 55°C - 85°C (при необхідності може довести воду до кипіння). У зимовий період гелиосистема служить джерелом попереднього нагрівання з температурою нагріву до 30°C - 40°C.

Які колектори більш ефективні, вакуумні чи плоскі?

На щастя (чи на жаль) однозначної відповіді на це питання немає. Продуктивність кожного колектора залежить, не тільки від його технічних параметрів (оптичного ККД, і 2-х температурних коефіцієнтів), але і від припливу сонячної радіації, температури навколишнього середовища і теплоносія всередині колектора. Саме тому, порівнювати колектори між собою коректно тільки при конкретних умовах навколишнього середовища. Вакуумний колектор більш продуктивний при використанні в зимову пору року і в цілому в цілорічному циклі, в той же час в літній період (при невеликих перепадах температур) плоский може показувати більш високу ефективність. Поряд з більш низькою вартістю плоского колектора, то є ідеальним рішенням при заміщенні сезонних навантажень в літній період року (в літніх таборах, базах відпочинку, санаторіях і т.д.), а вакуумний колектор, якщо потрібен більший рівень комфорту при цілорічному циклі.

Як краще зорієнтувати геліосистему відносно сторін світу?

Оптимальна орієнтація сонячного колектора - строго на південь! При орієнтації геліосистеми на східний або західний напрямки, продуктивність знижується на 20-25%.

Чи може гелиосистема забезпечити 100% потреби в гарячому водопостачанні та опаленні для житла?

На жаль ні! Геліосистема може замістити 100% потреби в гарячій воді з травня по вересень, в зимовий час ця величина буде складати 30-40%. Протягом року заміщення геліосистемою потреби в ГВП може досягати 70-75%. Це пов'язано з тим, що в першу чергу продуктивність геліосистеми залежить від припливу сонячного випромінювання, яке змінюється, як протягом дня, так і протягом року. При цьому різниця між зимової та літньої сонячною активністю становить 5-7 разів. Слід пам'ятати, що збільшення кількості колекторів в геліосистемі в зимовий час не призведе до зростання температури, оскільки в цей період року переважає розсіяне випромінювання. У той же час влітку (коли переважає пряме випромінювання) не пропорційна система, в якій споживання істотно менше продуктивності колекторів, накладає додаткові вимоги до системи утилізації тепла щоб уникнути закипання теплоносія всередині колекторів.

Чи ефективна гелиосистема в зимовий час?

Звичайно! Геліосистеми працюють навіть при дуже низьких температурах - до -40°C, якщо використовується теплоносій на основі пропіленгліколю. Природно, продуктивність геліосистеми в зимовий час знижується (в тій чи іншій мірі в залежності від конструкції і обладнання, що застосовується), але вони не втрачають своїх властивостей і продовжують нагрівати воду.

Чи працює гелиосистема при розсіяному сонячному випромінюванні, при похмурій погоді?

Селективне (поглинає) покриття сонячного колектора вловлює широкий спектр сонячного випромінювання, від ультрафіолетового до інфрачервоного, ця особливість дозволяє працювати колектора навіть при розсіяному випромінюванні і виробляти теплову енергію навіть при похмурій погоді.

Який термін служби і гарантії на геліосистеми?

Термін служби геліосистем становить від 25 до 50 років. При цьому гарантія на сонячні колектори становить до 15 років. Такі тривалі терміни експлуатації і гарантії на геліосистеми обумовлені застосуванням тільки якісних комплектуючих від провідних світових виробників. Більш повну інформацію щодо умов і термінів гарантійних зобов'язань на всі комплектуючі ви можете отримати у відповідному пункті гарантійного талона.

Що таке сонячна радіація і сонячна інсоляція?

Це тотожні поняття. Сонячна радіація - це енергія випромінювання, що видає сонце у результаті реакції ядерного синтезу. Слід зазначити, що даний термін є калькою з англійської (Solar radiation) і є синонімом «сонячної інсоляції». Сонячна інсоляція - опромінення поверхонь сонячним світлом (сонячною радіацією) або потік прямої сонячної радіації на горизонтальну поверхню. Інсоляцією називають опромінення поверхні, простору паралельним пучком променів, що надходять з напрямку, в якому видно в даний момент часу центр сонячного диска. Вимірюється в Вт × год / м².

Що таке сонячна постійна?

Сонячна константа (або сонячна постійна) - це кількість сонячного електромагнітного випромінювання (сонячної радіації) на одиницю площі, яка вимірюється на зовнішній поверхні земної атмосфери, перпендикулярній до променів, на відстані однієї астрономічної одиниці від Сонця. Сонячна постійна включає в себе всі види сонячного випромінювання, а не тільки видиме світло. За даними позаатмосферних вимірювань, сонячна постійна становить 1367 Вт × год / м². Сонячна постійна не є незмінною в часі величиною. Відомо, що на її значення впливають два основні фактори: відстань між Землею і Сонцем, змінюється протягом року через еліптичності орбіти Землі (річна варіація 6,9% - від 1,412 кВт / м² на початку січня до 1,321 кВт / м² на початку липня ).

Що таке боросилікатне скло і чому воно застосовується в сонячних колекторах?

У боросилікатного скла коефіцієнт теплового розширення дуже малий. Це дозволяє склу не тріскається при різких змінах температури. Цим обумовлено його застосування в геліотехніці, де необхідна термічна стійкість, оскільки добові перепади температур на колекторі можуть досягати 250°C.

Навіщо потрібно барієве напилення на трубках вакуумних колекторів?

Барієве напилення, що знаходиться в нижній частині вакуумної трубки служить для індикації наявності вакууму між колбами. Барій (Ba, атомний номер 56) це рідкоземельний елемент в чистому вигляді, практично, не зустрічається, оскільки миттєво окислюється під впливом кисню. При наявності вакууму між колбами барієве напилення має дзеркальний сталевий відтінок, при розгерметизації трубки і попаданні повітря, барієве напилення випадає в осад і стає мутновато-молочного відтінку.

Чи потребує гелиосистема періодичного обслуговування?

Так, але цей період може складати раз на 5-7 років. Діагностика включає в себе перевірку працездатності всіх елементів системи, перевірку герметичності контурів, відпрацювання алгоритмів управління, при необхідності заміну витратних частин. Особливу увагу необхідно приділити елементам з обмеженим терміном експлуатації. Також слід звернути увагу на теплоносій геліоконтура - в залежності від режимів експлуатації його заміна потрібна кожні 5-7 років.

Який термін окупності геліосистем?

На поточний момент, термін окупності геліосистем становить від 3 років. Ця величина залежить не тільки від продуктивності самої системи, але і від її вартості, режиму використання і т.д.. Оскільки вартість енергоресурсів для юридичних і фізичних осіб відрізнятися в 3-5 разів, природно, що при інших рівних умовах (розміру системи та місця встановлення) термін окупності геліосистеми, встановленої для юридичної особи, буде в 3-5 разів менше, ніж для фізичної. Чим більше гелиосистема, тим менше в процентному співвідношенні потрібно додаткового обладнання (труби, ізоляція, баки накопичувачі), відповідно, термін окупності зменшується.

Наскільки міцні вакуумні колектори?

У конструкції вакуумних сонячних колекторів застосовуються міцні колби з боросилікатного скла. Колектори призначені для експлуатації в умовах зовнішнього навколишнього середовища і витримують високі механічні дії аж до потрапляння граду діаметром 40 мм.

Як впливає забруднення і обмерзання на продуктивність геліосистеми?

Дійсно, потужність геліосистеми може знижуватися на 5-7% в залежності від ступеня забруднення поверхні сонячного колектора брудом, пилом або смогом. При повному обмерзання продуктивність падає на 25%. Однак, ці втрати продуктивності носять короткочасний характер, оскільки сонячний колектор самоочищається в умовах навколишнього середовища (дощ, сніг, вітер) і не вимагає додаткових дій по очищенню. У той же час, ніяких обмежень по додатковому очищенню сонячних колекторів немає, і однозначно це безумовно позитивно позначиться на продуктивності сонячної системи в цілому.

Які є засоби утилізації надлишкового тепла?

Кращим засобом утилізації тепла служить правильно спроектована система з відсутністю цього самого надлишку тепла. Також, існують апаратні рішення (функція «вихідний день») та алгоритми роботи контролера, які дозволяють скидати тепло в нічний час безпосередньо через геліоконтур. Крім цього можна використовувати додаткові конструктивні елементи системи: та утилізувати надлишки тепла в каналізацію, за допомогою повітряного теплообмінника-радіатора, в басейн або до іншого споживача, утилізація окремим контуром в середині самого приміщення (вологі підвали, гаражі, тощо), в загальну систему опалення (рушникосушки, тепла підлога ванних кімнат і т.д.), окремим контуром (наприклад, в землю), методом запобігання виникненню надлишкового тепла закриттям колектора роллетной системою.

04 

/ "ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ"
ЦЕ ВИГІДНО!

"Зміни – закон життя.
І ті, хто дивиться тільки
в минуле чи лише на
сьогодення, безперечно
пропустять майбутнє."
(Джон Ф. Кеннеді)
Зелений тариф – економічний механізм держави, який націлений на популяризацію використання поновлюваних джерел енергії. Державна програма «Зелений» тариф почала діяти в Україні з 2009 року. Її основна мета полягає в тому, щоб популяризувати і стрімко розвивати використання відновлюваних джерел енергії, замість традиційних газу, вугілля, нафти… Таким чином, в її рамках держава зобов’язується викуповувати як у комерційних підприємств, так і у приватних осіб, вироблену електроенергію. При цьому варто відзначити, що для приватних осіб не передбачена необхідність отримання ліцензії виробника, що значно спрощує систему роботи. Ціни на «зелений» тариф закріплені в євро, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг щоквартально перераховує ціну в гривні згідно курсу валют. Особливість «зеленого» тарифу – ціна, яка була чинною на момент підписання договору залишається за вами до кінця дії «зеленого» тарифу в Україні, тобто до 2030 року.

Тарифи для приватних дахових сонячних електростанцій введених в експлуатацію в наступних річних інтервалах:

0,183 Євро

з 01 січня 2017р.
до 31 грудня 2019р.

0,164 Євро

з 01 січня 2020р.
до 31 грудня 2024р.

0,146 Євро

з 01 січня 2025р.
до 31 грудня 2029р.


Дія «зеленого» тарифу поширюється як на бізнес-проекти, так і приватні електростанції, що дозволяє заробляти на енергії природи практично кожному, згідно закріпленому у 2008 році закону, який регулюється законом України «Про електроенергетику» та про «Зелений тариф» №514-VIII від 5 червня 2015 року, а також цілим рядом додаткових підзаконних і нормативних актів. Відповідно до прийнятого закону, кожен громадянин, який має сонячну електростанцію потужністю до 30 кВт, при підключенні по "Зеленому тарифу", має право здійснювати продаж електрики державі, що виробляється, за встановленою законом вартісттю. На що варто звернути увагу перед підключенням зеленого тарифу?

  • Наявність прямого договору з Обленерго;
  • Потужність не повинна перевищувати 30 кВт для фізичних осіб;
  • Якщо потужність буде недостатньою, то за договором ліміт може бути збільшений, якщо будуть технічні можливості РЕМ. Для цього потрібно буде подати заяву в Обленерго;
  • Обмеження до 30 кВт стосується лише інвертора;
  • Обленерго здійснює встановлення лічильника електроенергії з GSM-картою. Вартість такого лічильника біля 12000грн.;
  • Оплата за електроенергію, вироблену за "Зеленим тарифом" здійснюється щомісяця, шляхом нарахування коштів на поточний банківський рахунок, вказаний в договорі про купівлю-продаж.


/ "ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ" ДЛЯ ПРИВАТНИХ ДОМОГОСПОДАРСТВ
Мережева сонячна електростанція для дому – це вигідне капіталовкладення зі швидким терміном окупності. Окупність забезпечує «зелений» тариф, що гарантується та регулюється державою. Згідно даних НКРЕКП на початок 2019 року в Україні працювало 2323 приватних сонячних електростанцій, що виробляють енергії більше 57 МВт! Дозволена максимальна потужність для домашньої сонячної станції – 30 кВт. Це означає, що учасники ринку електроенергетики України будуть гарантовано купувати у населення електрику за вказаними тарифами. Оформлення «зеленого» тарифу – досить проста процедура. Зайвого клопоту виникнути просто не може, необхідно лише ретельно дотримуватися відповідної процедури:
/ 2018 - 2022: РЕАЛЬНІ ДАНІ НАШОГО КЛІЄНТА
ДЛЯ СТАНЦІЇ 11880ВТ (44 ПАНЕЛІ ПО 270ВТ)

05 

/ "ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ"
ПИТАННЯ / ВІДПОВІДІ

"Зміни – закон життя.
І ті, хто дивиться тільки
в минуле чи лише на
сьогодення, безперечно
пропустять майбутнє."
(Джон Ф. Кеннеді)
/ Міфи та страхи пов’язані із купівлею мережевої сонячної електростанції під "Зелений Тариф"

Доволі часто на теренах інтернету зустрічаємо лише інформацію про підбір обладнання та принцип роботи сонячної електростанції, про функціонування самого "Зеленого Тарифу" в Україні та що для його отримання необхідно, про окупність мережевої СЕС та інше… Тому нас часто запитують про усі можливі «підводні камені» пов’язані із даною інвестицією. Ми спробуємо зруйнувати найбільш поширені міфи та спростувати страхи з якими зіштовхнеться майбутній власник мережевої СЕС.

Почнемо поетапно із вибору місця для встановлення фотоелектростанції:

В мене немає даху на будинку із сонячної сторони!?

Досить поширений міф що сонячні фотомодулі необхідно розміщати лише на даху будинку із строгою орієнтацію на південь. Звісно, в ідеалі, бажано б так монтувати, та не варто засмучуватись якщо у Вас дах будинку розвернутий на південний схід/захід чи навіть суто на захід/схід, сонячну станцію можна монтувати. Правда тоді необхідно трохи збільшити кількість фотомодулів щоби компенсувати генерацію. Для прикладу масив сонячних батарей розміщений на захід буде виробляти не менше 80% електроенергії чим аналогічний на південній стороні. Також можливим варіантом вирішення даної проблеми, браку площі місця встановлення буде розміщення металевої конструкції на подвір’ї чи городі. Варто ще замітити що приблизно так само впливає й кут нахилу сонячних батарей відносно горизонту на загальний виробіток електроенергії. Трохи розібравшись із місцем для монтажу сонячної електростанції наступним кроком буде підбір обладнання. Насправді товарів для альтернативної енергетики на ринку України є багато і вони різноманітні. Тому й виникає багато суперечок щодо підбору обладнання.

Треба брати сонячні батареї найбільш потужні, їх треба менше!?

Оскільки таких фотомодулів треба менше, на них піде менше матеріалів для системи кріплення, їх монтаж має бути простіший та дешевший, але це далеко не так. Зазвичай найбільш потужні фотомодулі мають й найбільші габаритні розміри та займають таку ж площу що й менш потужні у більшій кількості. Для прикладу для 30кВт потужності необхідно використати 81шт фотомодулів Risen RSM 72 – 370 M із габаритними розмірами 2 х 1 метра , що займуть 162 м2 площі. Менших фотомодулів Risen RSM 60 – 310 M із габаритами 1,65 х 1 метри , необхідно використати 98 шт, що еквівалентно все тим же 162 м2 площі. Вони мають майже одинаковий ККД та зазвичай відрізняються лише кількістю фотокомірок у більших їх 72 а у менших – 60.

Краще брати декілька мережевих інверторів ніж один потужний!?

Насправді спірне питання тут все залежить від конструктивних особливостей мережевих інверторів та складностей об'єкту встановлення. Для прикладу кількість МРРТ трекерів має співпадати із розміщенням окремих площин масивів фотомодулів. Здебільшого клієнти аргументують – як вийде з ладу один загальний інвертор то вся станція деякий час не працюватиме, а якщо інверторів декілька вихід одного із них з ладу не є вже великою втратою. Проте, наша компанія «EcoLine» має підмінний фонд мережевих інверторів та на час заміни/ремонту Ваша станція буде працювати!

Виробник обладнання. Китайське обладнання - дешеве тому й не якісне!?

Більшість товарів для альтернативної енергетики виробляються в Китаї. На ринку України більше 80% це фотомодулі китайсього походження. Здебільшого заводи виробники сонячних батарей із рейтингу Tier 1 знову ж таки знаходяться в Китаї. Проте, ці виробники дорожать своєю репутацією, мають всі необхідні міжнародні сертифікати, інвестують в інновації в даній галузі та є лідерами по кількості виробнених фотомодулів. Їх встановлюють у країнах Європи та США що є свідченням високого престижу даних виробників.

Необхідне встановлення відразу всієї фотовольтаїчної (PV) потужності!?

Проектування сонячної електростанції це досить гнучкий процес котрий залежить від багатьох факторів. Одним із яких може бути фінансова спроможність клієнта. Тому завжди можна з чогось почати, побачити як воно працює, а у майбутньому збільшити - "наростити" систему. Для прикладу можна встановити 30кВт мережевий інвертор та 5кВт сонячних батарей, запустити систему котра буде працювати належним чином, оформити зелений тариф на 30 кВт СЕС та з часом ще доставити сонячних батарей.

Наступним етапом буде монтаж сонячної електростанції:

Монтаж це складний процес котрий повинен виконуватись спеціалістами, котрі будуть проводити подальше обслуговування обладнання!?

Безумовно повинно бути правильно підібране, спроектоване та змонтоване обладнання, що стане запорукою нормальної штатної роботи СЕС та високих показників виробітку електроенергії. Проте, роботи з побудови металоконструкції, систем кріплення, встановлення фотомодулів на них та закріплення мережевого інвертора може здійснюватись і самостійно, враховуючи консультації наших спеціалістів. Ми надаємо послугу так званого шеф монтажу – специфічної комутації фотомодулів між собою та інвертором, прокладкою силових кабелів, встановленням систем захисту та налаштування мережевого інвертору, першого запуску системи. Деякі наші клієнти і це робили самостійно покроково проконсультувавшись із нашими інженерами. Планового обслуговування як такого не потрібно, зазвичай більшість мережевих інверторів обладнанні системами моніторингу котрими можна відслідковувати роботу сонячної станції. Та у разі помилки роботи СЕС бачити, причину чи характер поломки та навіть віддалено коригувати параметри її роботи. Завершальним етапом буде отримання договору продажу/купівлі надлишків електроенергії по зеленому тарифу.

Після монтажу СЕС Ви не отримаєте зеленого тарифу через незацікавленість ОблЕнерго!?

Для оформлення СЕС по зеленому тарифу має бути виконаний чіткий перелік вимог. Здебільшого необхідна наявна потужність по договору про користування електроенергією (фактично технічні умови), яка має бути не меншою за потужність сонячної станції та будинок (місце встановлення) введений в експлуатацію. Також необхідні й інші документи котрі можна виробити більш швидко чим 2 попередні приклади. Коли виконані всі вимоги, відмовити Вам у отриманні зеленого тарифу не мають права згідно чинного законодавства.

Розглянемо проблеми загального характеру:

Що буде якщо скасують зелений тариф та яка його доля після 2030 року?

Визначений у законодавчому порядку "Зелений Тариф" діє до 2030 року Насправді поки не відомо що буде із ним далі. Можна припустити, опираючись на досвід європейських країн що його зрівняють із звичайним тарифом для населення/промисловості чи запровадять закупівлю електроенергії по аукціонним програмам. Найбільш негативне та малоймовірне вирішення даної проблеми це переобладнання мережевої СЕС на автономну чи гібридну із використанням накопичувальних акумуляторів електроенергії (АКБ).

Який ресурс роботи мережевої СЕС?

Спрощено мережева сонячна електростанція складається із двох елементів – фотомодулів та мережевого інвертору. Здебільшого гарантія на лінійну деградацію фотомодуля становить 25 років, а ресурс роботи ще більший. Гарантійні зобов’язання по мережевому інвертору здебільшого становлять – 5 років, ресурс роботи фактично обмежений якістю комплектуючих та умовами експлуатації, зазвичай це набагато більше ніж 10 років.

Сонячна електростанція фактично не працює взимку та у хмарну погоду!

Генерація електроенергії сонячними батареями відбувається не лише у добрий сонячний день. Вони працюють і у хмарну погоду, проте виробляють менше електроенергії близько 30-40% від номінальної потужності . Даної електроенергії зазвичай хватає для функціонування будинку. Взимку короткий сонячний день, хмарність та снігопади кількість електроенергії у 5-6 разів є нижчою чим у літку. Проте, бувають зимою й сонячні дні, коли на вулиці мороз та станція за таких умов видає свою максимальну потужність.

Наскільки фотопанелі є стійкими до граду?

Звичайні фотомодулі ззовні захищені гартованим склом завтовшки 3,2 мм котре у зборі з рамою із адонованого алюмінію роблять їх стійкими до різного роду погодніх негод. За технічним паспортом здатні витримати град у діаметрі 25мм. Були випадки коли дані сонячні батареї по факту витримували й дещо більші опади у вигляді граду.

/ 10 найпоширеніших запитань від наших Клієнтів

Сонячна енергетика не стоїть на місці. Суттєвий її розвиток у нашій державі притягує все більше і більше бажаючих осіб, котрі планують встановити в себе на будинку або земельній ділянці сонячну електростанцію. А як відомо, чим більше зацікавлених осіб – тим більше запитань. Так само і у нашої компанії «EcoLine». Більшість питань, які цікавлять клієнтів, стосуються особливостей вибору та встановлення сонячних електростанцій, а також процесу встановлення сонячної електростанції під «Зелений тариф». На найбільш популярні з них ми спробуємо дати відповідь. Отже:

Що треба, щоб встановити «зелений тариф»?

Обов’язковими вимогами, щоб встановити сонячну електростанцію і в подальшому – оформити її по «зеленому тарифу», треба:
1) Наявність житлового будинку, введеного в експлуатацію;
2) Право власності на будинок та земельну ділянку (якщо панелі розміщуватимуться на наземну металоконструкцію);
3) Наявність в будинку підведених технічних умов (1 фази до 5 кВт і 3 фаз до 30 кВт).
Маючи всі необхідні документи, можна встановлювати СЕС необхідної потужності і в подальшому подавати всі підтверджуючі документи РЕМу на оформлення «зеленого тарифу».

Як відбувається процес встановлення «зеленого тарифу»?

Першим етапом є формування технічних умов. Для цього, власнику приватного домогосподарства необхідно звернутися у місцевий РЕМ (або ОблЕнерго) та подати заявку на підведення технічних умов (наприклад, якщо у клієнта на будинку 1 фаза та 5 кВт, а він планує встановити 30-кіловатну СЕС, йому варто подати заяву на проведення 3 фаз та 30 кВт). Після проведення технічних умов наступає етап встановлення сонячної електростанції. Панелі можуть розміщуватися як на даху, так і на земельній ділянці. Орієнтовний час встановлення 10-кіловатної СЕС (на дах) становить 2-3 дні, 30 кВт (на землю) 1-1,5 тижнів. Після встановлення станції, всі документи на обладнання (однолінійна схема, сертифікати, техпаспорт) плюс документи права власності та технічних умов подаються в ОблЕнерго для оформлення договору «купівлі-продажу». Після кількох тижнів оформлення, приїжджають працівники ОблЕнерго, встановлюють двох направлений лічильник, опломбовують його, перевіряють станцію та запускають її. Після цього, кожного місяця, власнику СЕС на поточний рахунок у банку нараховуються кошти за продані надлишки електроенергії.

Чи можуть мені відмінити «зелений тариф», якщо я встановлю сонячну електростанцію?

Ні, вся процедура встановлення та продажу електроенергії передбачена законодавчо, постановою №229 від НКРЕКП. Вона передбачає, що власники приватної СЕС, потужністю до 30 кВт укладають договір з електропостачальником до 2030 року. За умовами цього договору, власник СЕС продає електроенергію по зафіксованому тарифу 0,18 євро за 1 кВт/год до кінця дії договору, 2030 року.

Що робити, якщо немає повної суми для покупки станції?

У випадку нестачі коштів, клієнт має 2 виходи: перший – кредит. У багатьох банках (Ощадбанк, Укргазбанк) надаються кредитні кошти на покупку сонячної електростанції «під ключ». Об’єктом застави виступає сама СЕС. Переплата становить 20-25% від вартості станції. Максимальний термін погашення – 5 років. Другим варіантом є встановлення станції з неповною кількістю панелей. Тобто встановлюється інвертор на повну потужність, а панелей – лише частина (наприклад, 30-кіловатний інвертор та 10 кВт панелей). При цьому, потужність станції оформляється по потужності інвертора. Так як сонячні панелі формують основну частину вартості станції, це дозволить знизити її вартість майже наполовину. З часом, коли панелі працюватимуть і станція приноситиме прибуток, дані кошти можуть використовуватися для докуповування решти панелей. Якщо доставляти панелі, повторно звертатись у РЕМ не потрібно.

Що краще встановити: монокристал чи полікристал?

В залежності від цілей встановлення та особливостей об’єкту. Монокристалічна сонячна панель виготовляється методом Чохральського, є більш ефективною, потужною та дорожчою, ніж полікристалічні. Монокристали будуть ефективнішими у співвідношенні кількості Ватт/м2, проте і водночас, дорожчими. Тому у випадку, якщо стоїть питання у встановленні максимальної потужності панелей з обмеженою площею (наприклад, на даху), тоді доречним буде взяти монокристалічні панелі 320-330Вт у стандартному 60-комірочному корпусі. Якщо площі для встановлення є багато (наприклад, город біля будинку або велике подвір’я) і стоїть питання швидкої окупності, тоді по причині дешевизни варто вибрати саме полікристали.

Чи варто купувати китайські сонячні панелі або інвертори?

Близько 80% основного обладнання для сонячних електростанцій виробляються саме у КНР. Крім дешевих бюджетних варіантів середньої якості, Китай також виробляє і високоякісне обладнання топового рівня, яке при цьому є на порядок нижчим по ціні за європейське. Зазвичай саме ці фактори і є вирішальними для покупки сонячної електростанції, адже «чим дешевше купиш-тим швидше окупиш». У випадку сонячних панелей, китайські компанії-виробники займають абсолютно всі топові місця в списку Tier-1. До слова, Tier-1 це список фірм-виробників сонячних панелей, котрі характеризуються високими обсягами продажу у світі, повністю автоматизованим циклом виробництва, що відповідає високим світовим стандартам, вкладанням коштів в науково-технічні та дослідницькі роботи, тривалим перебуванням на ринках продажів тощо. Китайські компанії виробники, що входять в список: Risen Solar, TrinaSolar, Jinko Solar, Canadian Solar, Ja Solar, Longi Solar, Talesun тощо. Інвертори провідних китайських виробників завдяки своїй дешевизні, надійності та широких функціональних характеристиках дуже часто є найпопулярнішим вибором для встановлення у мережевій СЕС. Серед таких можна виділити фірми Huawei, Trannergy, Sungrow тощо.

Чи економлять 72-комірочні сонячні панелі місце для встановлення?

Ні. Справа в тому, що свою більшу потужність 72-коміркові панелі нівелюють своїми суттєво більшими розмірами. До прикладу, на 30-кіловатну СЕС необхідно 30000Вт/280Вт=108 сонячних панелей Amerisolar AS-6P30-280P. Вони займають площу 108 шт*1,6м=172,8м2. Щодо 72-комірочних, то їх на 30 кВт треба 30000Вт/330Вт=91 шт Amerisolar AS-6P30-330. При цьому, площу вони займають 91 шт*2м=182м2. Крім того, 2-метрові панелі мають більшу парусність та є незручнішими при монтажі й транспортуванні (більша вага, габарити).

Чи можна використовувати сонячні панелі замість покрівлі даху?

Повністю замінити покрівлю даху стандартними рамочними панелями неможливо. Справа в тому, що для охолодження і продування панелей вітром, між ними роблять проміжки, шириною 1-2 см. В результаті, це не дозволить захистити будинок від опадів та вітрів. Крім того, тоді частину панелей доведеться розміщувати на північний/східний/західний схил, де вони не такі ефективні, як на півдні. Сучасні технології дозволяють вирішити цю проблему, інтегруючи сонячний фотоелемент в черепицю, якою покривають дах. При цьому, ці активні черепиці розміщуються лише на найбільш сприятливому для сонячної інсоляції, місці даху, як наприклад, це реалізовано в Solar Roof від компанії Tesla. Проте, дані технології все ще залишаються доволі дорогими.

Чи можна встановити сонячні панелі для обігріву?

Сонячні панелі не зможуть забезпечити стабільного електропостачання для обігріву. Причина криється у мінливості погоди. Справа в тому, що опалювання будинку зазвичай здійснюється взимку, коли є короткий сонячний день, часті опади, хмарність та сніг на панелях. В результаті цього, за місяць станція генерує лише 10-15% від свого виробітку в літній місяць. Не рідкістю є і випадки, що станція не генерує нічого на протязі кількох днів через несприятливу погоду. В результаті цього, котли опалення не мають стабільного електропостачання, щоб забезпечити обігрів приміщення.

Чи можна встановити автономну сонячну електростанцію, щоб відключитись від загальної електромережі?

Встановлення такої станції є можливим, проте вона не забезпечить стабільного електропостачання та буде економічно збитковою. При недостатній сонячній інсоляції (наприклад, за хмарної погоди або опадів) станція не встигне згенерувати достатню кількість електроенергії, щоб забезпечити всі потреби електропостачання будинку та повністю зарядити акумуляторні батареї. Внаслідок цього, будинок перебуватиме без електроенергії до тих пір, поки не з’явиться сонце.

06 

/ Контакти

"Єдиною межею
наших завтрашніх
звершень стануть наші
сьогоднішні сумніви."
(Франклін Д. Рузвельт)

ЗАМОВТЕ БЕЗКОШТОВНУ
КОНСУЛЬТАЦІЮ ВЖЕ СЬОГОДНІ!

ТзОВ "ЕкоЛайн ЛТД Україна"

Україна, Львів, 79039, вул.Шевченка, 200

Телефонуй саме Зараз!

+38 (095) 386 60 42
+38 (068) 501 30 95ЦЕ ЕФЕКТИВНІСТЬ, ЄВРОПЕЙСЬКА ЯКІСТЬ, НАДІЙНІСТЬ, ПРОСТОТА В ЕКСПЛУАТАЦІЇ,
ГАРАНТІЙНЕ ТА ПІСЛЯ ГАРАНТІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ!
русский военный корабль, иди на хуй!
Copyright © 2012-2022 EcoLine. Design by team Dogma. All rights reserved.

Повернутись на головну